در طی شیوع COVID-19 و با بسته بودن بسیاری از مطب های دندانپزشک، متخصصان می گویند، مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان به طور منظم از هر زمان دیگری مهم تر شده است.

در طول پاندمی کرونا بیشتر مطب های دندانپزشک برای اقدامات معمول بسته هستند و برخی دیگر با رعایت پروتکل های بهداشتی و با محدودیت هایی آماده خدمات رسانی هستند. با این وجود بهتر است قبل از نیاز به دندان پزشکی در این شرایط، سلامت دهان و دندان را با مراقب های روزانه جدی بگیریم.

دندانپزشکان از مردم می خواهند که روزانه دو بار مسواک بزنند و برای مراقبت از دندان های خود یک بار نخ دندان بکشند. آنها می گویند حتی تمیز نگه داشتن خود مسواک نیز برای سلامت دندان مهم است.

بهداشت خوب دندان ممکن است در میان بیماری همه گیر COVID-19 مد نظر شما نباشد، ولی زمانی که نیاز به مراجعه به دندان پزشک پیدا کنید و درد و ناراحتی خود را نشان دهد، شاید کمی دیر باشد.

در نظر بگیرید که اگر حفره ای دردناک ایجاد شود و نتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید ، می تواند به سرعت تشدید شود.

قابل درک است که شرایط طبیعی نیست، اما کنترل مواردی که اکنون می توانیم انجام دهیم، بسیار مهم است. در لیست طولانی مواردی که ملزم به رعایت آن هستیم، مراقبت از دهان است.

به طور کلی ، توصیه دندانپزشکان این است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، برنامه روزمره مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را حفظ کنید.

توصیه می شود روزانه دو بار مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برخی از متخصصان توصیه می کنند که از مسواک برقی استفاده کنید و 2 دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید. مشخص شده است که مسواک های برقی بالاترین سطح بهداشت دهان و دندان را ارائه می دهند بخصوص در زمانی که برای تمیز کردن و معاینه به دندانپزشک یا متخصص بهداشت مراجعه نمی کنید، این امر بسیار مهم است.

شستشو با دهان شویه غیر الکلی دو بار در روز نیز می تواند به کاهش تجمع پلاک که منجر به التهاب لثه می شود، کمک کند.

میکروبیوم دهانی یکی از اجزای اصلی سیستم ایمنی بدن است. دهانشویه های حاوی الکل یا خمیر دندان های حاوی اجزای ضد باکتری مانند تریکلوزان یا سایر مواد ضد باکتری، می توانند سلامت میکروبیوم دهان را بسیار مختل کنند.

در این مدت ، بهتر است از هرگونه دهانشویه یا خمیر دندان که به دستتان می رسد به منظور از بین بردن باکتری های دهان، استفاده نکنید. بهترین شرط شما استفاده از خمیردندان هیدروکسی آپاتیت است که نسبت به فلوراید، ضد باکتری کمتری دارد اما مینای دندان را نیز به همان اندازه تمیز می کند.

سایر دندانپزشکان نیز استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید را توصیه می کنند.

رژیم غذایی نیز بسیار مهم است.

توصیه کرمی شود که از میان وعده زیاد پرهیز کنید ، عادت بسیار ساده ای است که هنگام مقابله با استرس و بی حوصلگی ذاتی قرنطینه بودن، رفتار های ناسالم خوردن به سراغ فرد می آید، بهتر است عادات غذایی خود را به بی راهه نکشانید. برای حفظ سلامت دهان و دندان خود در این شرایط پاندمیک کرونا، بهتر است که مراقب خورد و خوراک خود باشید. غذاها یا نوشیدنی های نشاسته ای منجر به اسید در دهان ما می شود که سطح دندان را حل می کند. هرچه دندان های ما غالباً در این اسیدها غوطه ور باشند، ضعیف و نرم می شوند.

همچنین مصرف کربوهیدرات های غیر فیبر که دقیقاً مانند قند مستقیم عمل می کنند و باعث ایجاد پلاک می شوند بسیار مضر است. ، در صورت امکان ، برای محافظت از سلامت دهان و دندان ، از خوردن هرگونه غذای مضر خودداری کنید. هیدراتاسیون برای سلامت دهان و دندان مهم است آن را جدی بگیرید

در مقابل عادت های ناسالم مقاومت کنید. افراط در مصرف سیگار و مشروبات الکلی می تواند برای سلامتی دهان مضر باشد. سیگار کشیدن مانع از خون رسانی به لثه ها می شود و خطر ابتلا به عفونت های لثه را افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض زیاد الکل می تواند سلول های گونه ها و لثه ها را خشک کند و هیدراته شدن دهان رخ ندهد. جویدن یخ، سر خودکار یا ناخن به عنوان وسیله ای برای کنترل استرس می تواند دندان ها را خرد کند و باکتری های غیر معمول را وارد دهان کند. دندانپزشکان همچنین توصیه می کنند از خوردن غذاهای سفت و سخت که باعث ترک دندان یا صدمه به پر کردن می شود اجتناب کنید. همچنین ذرت بو داده ، بادام زمینی و آب نبات چسبنده نیز می توانند آسیب زا باشند.

مراقب باشید در هنگام استفاده از نخ دندان به بخش پر شده ی دندان ها، آسیب نزنید

منابع سلامتی

تا وقتی که این مشکل را پشت سر گذاشتید ، روی پشتیبانی ما حساب کنید. کلینیک تخصصی دندان پزشکی یوسف آباد با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در پاندمی کردونا همراه شماست.

در مواقع سخت ، شما باید بتوانید به متخصصانی رجوع کنید که می توانند بهزیستی ذهنی شما را تقویت کنند. ما برای شما اینجا هستیم.

مسواک خود را تمیز نگه دارید

اگر مشکوک هستید که COVID-19 در خانه شما وجود دارد ، مسواک خود را ضد عفونی کنید.

از مسواک خود به خوبی مراقبت کنید. این برای انتقال ویروس بسیار حساس است. نشان داده شده است که مواد مدفوع حاوی ویروس کرونا است.

هر بار كه توالت را شستشو می دهید ، اسپري آئروسل استفاده کنید. بیشتر افراد برسه ا و سایر لوازم بهداشتی خود را فقط چند اینچ از باقی وسایل موجود در دستشویی دور نگه می دارند.

با توجه به شیوع ویروس ترس از مراجعه به دندان پزشکی امری عادی و درست تلقی می شود. از این رو با رعایت مراقبت ها لازم در منزل و در روتین روزانه خود، مراجعه به دندان پزشک را تا حد امکان کاهش دهید. با این حال در صورت نیاز به هر گونه خدمات عمومی و تخصصی دندان پزشکی، خصوصا برای کودکان دلبند خود، کلینیک تخصصی دندان پزشکی یوسف آباد با کادر مجرب درمان، برای خدمات رسانی به شما، آماده است.

دندانپزشکی تخصصی اطفال یوسف آباد با رعایت تمام و کمال پروتکل های بهداشتی آماده خدمات رسانی به کودکان دلبند شماست. از نیازهای دندان پزشکی عزیزان خود غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *