آیا دندان شیری عصب دارد؟

بله دندان شیری هم مثل دندان های دائمی ریشه و عصب دارد. زمانی که نزدیک به رویش دندان دائمی جایگزین آن میشود، ریشه دندان شیری تحلیل پیدا می‌کند و طبیعتاً دندان لق می شود.

خیر، این کار صحیح نیست. چون لمینت سرامیکی مستحکم تر از کامپوزیت است، به مرور باعث سایش کامپوزیت فک پایین می شود.

خیر به هیچ وجه ضرر ندارد. قلم ها و وسایلی که برای جرم‌گیری استفاده می‌شوند، قدرت برش و سایش مینای دندان را ندارند.

درصورتی که به دلیل وجود جرم تحلیل لثه ایجاد شده باشد، بعد از جرم‌ گیری به صورت موقت حساسیت دندانی به ویژه به مواد غذایی سرد ایجاد خواهد شد. علت این مسئله جرم‌گیری نیست بلکه تاخیر در جرم‌گیری و تحلیل لثه عامل این حساسیت است.

خیر همه افراد حتی بزرگسالان که ریسک بالای پوسیدگی دندانی دارند می‌توانند فلوراید تراپی انجام دهند.

خیر در صورتی که کار اصولی و صحیح انجام شده باشد به هیچ وجه انجام لمینت باعث پوسیدگی نخواهد بود. اگر لمینت دارای لبه برجسته باشد، خوب عبور نکند و … می‌تواند باعث التهاب لثه و پوسیدگی شود. بنابراین لمینت ایجاد پوسیدگی نمی‌کند بلکه لمینت نادرست و غیر اصولی مثل هر عامل غیر اصولی دیگری باعث پوسیدگی خواهد شد.

دندان از جنس سرامیک است بنابراین به هیچ وجه رنگ‌پذیر نیست. درواقع محدودیت غذایی که در ارتباط با کامپوزیت وجود دارد در مورد لمینت موضوعیت ندارد. یعنی بعد از انجام کامپوزیت ونی تا ۴۸ ساعت مصرف مواد غذایی رنگی مانند چای، نوشابه، رب گوجه، سیگار و …ممنوع است چون باعث رنگ پذیری کامپوزیت می‌شود. ولی از مزایای لمینت این است که این محدودیت در مورد آن وجود ندارد.
در مورد استفاده از مواد غذایی سفت باید بدانیم که لمینت کارایی و اصطلاحا فانکشن عالی دارد در عین حال عادت‌های ناصحیحی چون باز کردن درب نوشابه با دندان، شکستن تخمه های سفت و … از عمر لمینت خواهد کاست و ممکن است باعث لب پریدگی، شکستگی یا ترک در لمینت شود. به این نکته نیز توجه بفرمایید که این عادت‌های ناصحیح، دندان طبیعی فرد را هم در معرض خطر لب پریدگی و ترک قرار می‌دهند.