جرم گیری دندان روش ساده و کم هزینه ای است که باعث حفظ سلامت دندان و لثه می شود. در جرم گیری، جرم و پلاک دندانی در بالا و زیر خط لثه زدوده می شود و از ایجاد قرمزی لثه، خونریزی حین مسواک زدن، ژنژیویت، تحلیل لثه و بیماری پریودونتال جلوگیری می کند. اگر جرم و پلاک با جرم گیری زدوده نشود، لثه از دندان فاصله می گیرد و اصطلاحا پاکت تشکیل می شود. تشکیل پاکت خود با سیکل معیوب باعث به دام افتادن بیشتر باکتری ها می گردد. باکتری بیشتر باعث افزایش عمق پاکت می‌شود در نهایت با پیشرفت عمق پاکت، استخوان فک تحلیل پیدا می کند و حتی در مواردی باعث شل شدن و لقی دندان ها می‌ شود. درست است که ضمن مسواک زدن دندان ها تمیز می‌شوند ولی برای حذف کامل جرم و پلاک نیاز به انجام جرم گیری، روت پلنینگ و بروساژ است که توسط دندانپزشک مجرب و به طور متوسط هر ۶ ماه یک بار انجام می شود. در ادامه این مقاله به توضیح بیشتر در رابطه با جرم گیری دندان، اصول و روشهای آن می پردازیم و به سوالات شایع در مورد جرم گیری پاسخ می دهیم.

جرم گیری دندان | دکتر مناشه اف

مراحل جرم گیری دندان

جرم گیری دندان خط پایه و اولیه مراقبت های دهان و دندان محسوب می شود. برای انجام جرم گیری دندان معمولا از بی حسی استفاده نمی شود چرا که اغلب بیماران در صورتی که بیماری لثه یا پریودنتال نداشته باشند، ضمن درمان جرم گیری دردی احساس نمی کنند. با این حال در موارد لزوم از بی حسی موضعی هم برای جرم گیری استفاده می شود. برای انجام جرم گیری از وسایل دستی یا اولتراسونیک مانند پیزون و کویترون استفاده می شود تا ضمن ایجاد لرزش، جرم از سطح دندان کنده شود. بعد از برداشتن جرم از سطح تاج و ریشه دندان، پروسه روت پلنینگ انجام می شود تا سطح دندان صیقلی تر شود. دقت کنید قلمی که برای جرم گیری استفاده می شود به هیچ عنوان قابلیت صدمه به دندان و برداشتن از مینای دندان را ندارد. بنابراین ضمن جرم گیری چه با روش دستی و چه اولتراسونیک دندان های شما آسیب نخواهند دید.

جرم گیری دندان چه فوایدی برای سلامت دهان و دندان دارد؟

برطرف نمودن بوی نامطبوع دهان شایع ترین فایده بهره مندی از جرم گیری دندان ها است. علاوه بر این با مراجعه به دندانپزشک جهت جرم گیری دندان ها، مشکلات پوسیدگی و یا بیماری های دهان و دندان زودتر شناخته می شوند. جرم گیری دندان ها استین ها یا رنگدانه های موجود در مواد غذایی مانند چای و سیگار هم از سطح دندان ها تمیز می شوند. چنانچه جرم و پلاک دندانی با پروسه جرم گیری حذف نشوند، التهاب لثه منجر به ایجاد پاکت پریودونتال (فاصله گرفتن لثه از اطراف ریشه دندان) خواهد شد. پاکت پریودنتال فضای مناسب تری برای به دام انداختن میکروب هاست. بنابراین با گسترش عمق پاکت بیماری لثه یا پریودنتال شدت می یابد. در نهایت با تخریب استخوان اطراف دندان و لقی دندان ها مواجه خواهیم شد.

 • مزیت اصلی جرم گیری دندان این است که شما با مراجعه به دندانپزشکی به طور منظم و روتین جهت جرم گیری، چکاپ دندانپزشکی می شوید.
 • اگر پوسیدگی دندانی یا بیماری پاتولوژیک در محیط دهان وجود داشته باشد، زودتر تشخیص داده می شود و درمان کم هزینه تر و موثرتری به دنبال خواهد داشت.
 • با جرم گیری از بیماری های لثه یا پریودنتال جلوگیری می شود. لثه سالم و بی التهاب با رنگ صورتی و بافتی مشابه پوست پرتقال شناخته می شود که ظاهری زیبا دارد و موجب حفظ دندان ها و افزایش ماندگاری و عمر ایمپلنت می شود.
 • جرم گیری با کاهش پلاک و جرم دندانی در بیشتر موارد بوی نامطبوع دهان را برطرف خواهد کرد. (مگر در مواردی که عامل بوی دهان مشکلات گوارشی باشد)
 • با جرم گیری از خون آمدن لثه حین مسواک زدن رهایی می یابید.
 • جرم گیری و بروساژ دندانی با برداشتن جرم و رنگدانه های رسوب کرده بر دندان و حذف لکه های حاصل از چای و سیگار، سطح دندان را تمیز می کند و در نتیجه کمک شایانی به زیباتر شدن لبخند شما می کند.

معمولاً جرم گیری پشت دندان های جلویی فک پایین و در رتبه بعدی دندان های ششم فک بالا زمان بیشتری نسبت به جرم گیری سایر دندان ها می برد و علت آن باز شدن مجاری غدد بزاقی در پشت این دندان هاست.

بنابراین مواد معدنی بزاق در پشت این دندان ها بیشتر رسوب خواهد کرد و برای برداشتن جرم از سطح این نواحی زمان بیشتری نیاز است.

در مواقعی که جرم زیر لثه زیادی وجود داشته باشد، دندانپزشک دهان شویه مخصوص برای شما تجویز خواهد کرد و گاهاً از شما می خواهد دو هفته بعد هم ویزیت شوید تا در صورتی که جرم زیر لثه ای باقی مانده باشد پس از کاهش التهاب ناحیه و ایجاد دسترسی مناسب ، از برداشته شدن کامل جرم های زیر لثه ای هم حصول اطمینان شود.

جرم دندان
مراحل جرم گیری دندان

پس از جرم گیری بروساژ صورت می گیرد که سطح دندان با استفاده از برس مخصوص یا یک کاپ مناسب تمیز می شود تا رنگدانه های رسوب کرده بر دندان هم برداشته شوند.

در این مرحله از خمیر پروفیلاکسی که حاوی فلوراید است یا از پودر پامیس جهت تمیز شدن دندان ها استفاده می شود.

در برخی موارد از دستگاه ایرفلو نیز برای برداشت بهتر رنگدانه ها استفاده می گردد. اگر در همان جلسه که جرم گیری دندان برای شما صورت می گیرد قصد پر کردن دندان با مواد همرنگ یا کامپوزیت دارید، نباید از خمیر پروفیلاکسی استفاده شود و به جای آن باید از پودر پامیس جهت بروساژ بهره برد تا تداخلی با پروسه باندینگ ایجاد نشود.

چه مدت یکبار نیاز به جرم گیری دندان است؟

به طور متوسط توصیه می شود افراد هر ۶ ماه یک بار جهت جرم گیری دندان مراجعه نمایند. البته میزان تشکیل جرم در افراد مختلف متفاوت است فاکتور هایی چون وراثت، ترکیب بزاق، میزان مواد معدنی موجود در بزاق و غلظت آن، چگونگی مراقبت های بهداشتی دهان و دندان، بر میزان تشکیل جرم دندانی موثر است. با این وصف برخی افراد لازم است زودتر از شش ماه و برخی با فاصله زمانی بیشتر، نیاز به جرم گیری دندان داشته باشند.

افرادی که سایش دندانی، فلوئوروزیس یا مینای با ضخامت کمی دارند، بهتر است به فاصله زمانی بیشتری جرم گیری انجام دهند.

افراد سیگاری، کسانی که بزاق غلیظ تری دارند، همچنین کسانی که دندان های جلویی فک پایین آنها نامرتب است، اغلب لازم است زودتر از شش ماه جهت جرم گیری مراجعه نمایند.

جرمگیری دندان

مواردی که باید پس از جرم گیری رعایت کنید

خون آمدن از لحظه ها حین مسواک زدن، بعد از جرم گیری شایع است و جای نگرانی نیست. با توجه به اینکه سلول های لثه ای حدودا طی دو هفته بازسازی می شوند، بهبود کامل این علائم پس از دو هفته صورت می گیرد. ممکن است دندانپزشک شما تشخیص دهد، شما بهتر است بعد از جرم گیری از دهان شویه یا ژل های حاوی کلرهگزیدین استفاده کنید. همچنین آب نمک ولرم یا ماساژ لثه ها با نمک می تواند تسکین دهنده و تسریع کننده روند بهبود التهاب لثه باشد.

حساسیت دندان ها به ویژه به سرما، خصوصاً در افرادی که تحلیل لثه دارند، متعاقب جرم گیری شایع است. نخست باید توجه داشته باشید که این حساسیت به دلیل انجام جرم گیری نیست بلکه وجود جرم دندانی لثه ها را به عقب رانده و باعث تحلیل لثه شده بوده است.

این فاصله به طور کاذب با جرم پوشیده شده بوده و حال که جرم برداشته شده قسمتی از ریشه که پوشش لثه ای ندارد نسبت به سرما حساس شده است. حساسیت دندان ها بعد از جرم گیری اگر چه آزار دهنده است اما موقت و گذراست برای تسریع بهبود حساسیت دندانی، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از فلوراید یا نوع خاصی از خمیر دندان (خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس که حاوی موادی چون پتاسیم نیترات هستند)، به شما توصیه کند.

پس از جرم گیری و بروساژ، سطح دندان، آمادگی رنگ پذیری بیشتری دارد لذا بهتر است در چند ساعت ابتدایی بعد از جرم گیری از مصرف مواد غذایی رنگی مانند پفک،چای، قهوه، شکلات و غیره اجتناب کنید. در برخی موارد دندانپزشک شما بعد از جرم گیری، آنتی بیوتیک توصیه می کند. در این صورت مصرف آنتی بیوتیک را تا پایان دوره درمانی ادامه دهید.

▌    بیشتر بخوانید: آموزش صحیح مسواک زدن

 هزینه جرم گیری دندان چقدر است؟

قیمت جرم گیری دندان با توجه به وسیله مورد استفاده و مهارت دندانپزشک متفاوت است. در برخی افراد مانند افراد سیگاری یا کسانی که چای و قهوه زیاد می نوشند، بهتر است علاوه بر جرم گیری کلاسیک از دستگاه ایرفلو جهت برداشتن استین یا رنگ دانه های رسوب کرده بر سطح دندان هم بهره جست قطعا به هزینه جرم گیری کلاسیک اضافه خواهد شد.

جرم گیری دندان خط اولیه و پایه سلامت و بهداشت دهان و دندان است. لذا تقریبا تمامی بیمه ها هزینه جرم گیری دندان را متقبل می شوند. هزینه جرم گیری مانند سایر موارد دندانپزشکی در ایران اختلاف زیادی با جهان دارد. هزینه جرم گیری دندان در سایر کشور های دنیا بین ۸۰ تا ۱۵۰ دلار متغیر است که از میزان بهای دریافتی در کشور ما بیشتر است.

آیا جرم گیری دندان در منزل امکان پذیر می باشد؟

رعایت صحیح اصول بهداشت دهان و دندان در کاهش پوسیدگی دندانی و تشکیل جرم و پلاک موثر است. اما اگر شما اصول بهداشتی را هم به طور موثر انجام دهید باز لازم است حداقل سالی دو بار جهت معاینه دندانپزشکی و حصول اطمینان از سلامت دهان و دندان به دندانپزشکی مراجعه نمایید. میزان تشکیل جرم دندانی به رعایت بهداشت دهان و دندان و بیش از آن به ترکیب مواد معدنی موجود در بزاق فرد بستگی دارد.

استفاده از چای سبز به عنوان دهان شویه، جویدن دانه هایی مانند کنجد، دهان شویه های روغنی خصوصا روغن نارگیل، استفاده از گیاه آلوئه ورا، پوست پرتقال و جوش شیرین از راهکارهای خانگی جهت کاهش تشکیل جرم و پلاک دندانی معرفی می شوند. خمیر دندان های حاوی مواد ساینده و آنتی تارتار با به تاخیر انداختن سفت شدن پلاک باکتریال و نیز حذف پلاک از سطح دندان، کاهش جرم دندانی موثر هستند.

با این حال در مصرف هر کدام از موارد ذکر شده به دو نکته توجه بفرمایید:
1. هیچ کدام از این روش ها شما را از مراجعه به دندانپزشک بی نیاز نخواهد کرد.
2. در استفاده از این مواد افراط نکنید. استفاده زیاد از مواد ساینده و ابریزیو مانند جوش شیرین یا خمیر دندان های سفید کننده و ضد جرم باعث کم شدن ضخامت مینای دندان و در نتیجه زرد شدن تدریجی رنگ دندان خواهد شد.

جرمگیری دندان چه فوایدی برای سلامت دهان و دندان دارد؟

همین حالا به خودتان لبخندی زیبا هدیه دهید!

برای نوبت جرم گیری دندان، همین الان تماس بگیرید.

 

آیا جرم گیری دندان در بارداری امکان پذیر است؟

توصیه اکید می شود پیش از اقدام به بارداری چکاپ دندانپزشکی شوید تا در صورت وجود پوسیدگی دندانی آنها را ترمیم نمایید. با چکاپ دندانپزشکی پیش از اقدام به بارداری از ایجاد درد دندان، درمان ریشه (عصب کشی) یا نیاز به کشیدن دندان طی بارداری اجتناب می شود. با توجه به نقش اثبات شده باکتری های موجود در جرم دندان تولد نوزاد با وزن کم و زایمان زودرس لازم است پیش از اقدام به بارداری جرم گیری دندان انجام شود.

وجود گیرنده های هورمونی موجود در لثه باعث می شود ضمن بارداری با تغییر هورمون های زنانه، لثه تحریک پذیر شود. در صورتی که التهاب لثه، جرم و پلاک دندانی یا بیماری لثه ای وجود داشته باشد، احتمال چالش ساز شدن این مسئله در طی بارداری بیشتر است. موضوع دیگر تهوع حین بارداری است.

افرادی که رفلکس گگ فعالی دارد یعنی ضمن دندانپزشکی با ورود وسیله به دهان یا جمع شدن آب حالت تهوع پیدا می کنند این موضوع را به خوبی درک می کنند. بنابراین بهتر است تا حد امکان پیش از بارداری جرم گیری دندان انجام شود و از سلامت کامل وضعیت لثه و دندان های خود مطمئن شوید.

در صورتی که حین بارداری نیاز به درمان دندانپزشکی داشتید توجه بفرمایید اولا دندانپزشک خود را از بارداری آگاه سازید دوماً از دندانپزشک بخواهید شما را در وضعیت نیمه نشسته قرار دهد و سوماً در نظر بگیرید که سه ماهه دوم بارداری زمان مناسب تری برای انجام درمان های دندانپزشکی نسبت به سه ماهه اول و سوم است.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان برداشتن جرم از سطح دندان است و بلیچینگ روشن تر کردن رنگ دندان. یک مثال عامیانه می تواند به روشن کردن تفاوت بین این دو پروسه کمک کند. جرم گیری دندان مانند شستن ظروف شیشه ای آشپزخانه است اما بلیچینگ مانند تمیز کردن این ظروف در محلول آب و مایع سفید کننده است باعث درخشش و جلای بیشتر ظروف شیشه ای می شود.

در واقع جرم گیری فقط دندان های شما را تمیز می کند. پس اگر رنگ دندان فردی اصطلاحا با حروف اختصاری A2 شناخته شود قبل و بعد از جرم گیری باز هم رنگ دندان ثابت و همان A2 است. اما در پروسه بیلیچینگ دندان هایی که قبلاً تمیز شده اند درخشش و رنگ روشن تری پیدا می کنند. یعنی فردی که رنگ دندان هایش با علامت اختصاری A2 شناخته می شود بعد از بلیچینگ به طور مثال به رنگ روشن تر با شماره B1 تغییر می کند.

به عبارت دیگر جرم گیری روشی برای سفید کردن دندان نیست بلکه پس از جرم گیری با برداشته شدن جرم، رنگ اصلی دندان مشاهده می شود. بنابراین نباید از جرم گیری انتظار سفید شدن دندان را داشت. در صورتی که تمایل دارید فقط رنگ دندان های خود را سفید تر نمایید و از ظاهر و شکل آنها رضایت خاطر دارید، باید پس از جرم گیری و تمیز شدن دندان، پروسه بلیچینگ را انجام دهید.

جرمگیری دندان

سوالات متداول درمورد جرم گیری دندان

در این قسمت به سوالات پر تکرار درباره جرم گیری دندان پاسخ می دهیم:

اگر جرم و پلاک دندانی به موقع توسط جرم گیری حذف نشود باعث ایجاد تحلیل لثه و تحلیل استخوان خواهد شد و جرم به طور کاذب به جای استخوان و لثه در اطراف ریشه دندان مستقر می شود.

حال در صورتی که جرم گیری صورت بگیرد با حذف جرم، دندان ها که قبلاً به صورت کاذب با جرم محکم نگه داشته شده بودند، لق می شوند. اگر این لقی خفیف باشد جای نگرانی نیست و به مرور بهتر می شود اما اگر میزان تحلیل استخوان زیاد باشد بعد از جرم گیری لقی دندان ها زیاد خواهد بود.

توجه بفرمایید عامل لقی دندان جرم گیری نیست بلکه در واقع تاخیر و به تعویق انداختن جرم گیری است که باعث تحلیل استخوان و لقی دندان شده است.

لق شدن دندان ها پس از جرمگیری

خیر، جرم گیری به هیچ عنوان باعث از دست رفتن مینای دندان نمی شود. در واقع قلم جرم گیری اولتراسونیک با ایجاد لرزش تنها توان جدا کردن جرم های چسبیده روی سطح دندان و ریشه را دارد و به هیچ وجه امکان تراشیدن مینای دندان ضمن جرم گیری با قلم اولتراسونیک وجود ندارد.

در صورتی که التهاب لثه وجود نداشته باشد، پروسه جرم گیری دردناک نیست، بلکه حس لرزش و صدای قلم جرم گیری نا خوشایند است. با این حال، در صورتی که نسبت به درد حین جرم گیری واهمه دارید، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید که با بی حسی جرم گیری انجام شود. در این صورت دیگر درد یا حس ناخوشایندی نخواهید داشت.

بسته به میزان جرم و پلاک دندانی، زمان لازم برای جرم گیری متفاوت است. معمولاً نیم ساعت زمان برای جرم گیری و بروساژ دندان های دو فک کافی است، ولی اگر جرم بیشتری وجود داشته باشد، به طبع زمان کار افزایش می یابد. در مواردی که پاکت پریودنتال وجود داشته باشد، دسترسی به عمق پاکت برای تمیز کردن سطح ریشه مشکل است. بنابراین زمان جرم گیری افزایش قابل توجهی می یابد. گاهی اوقات دندانپزشک توصیه می کند بعد از دو هفته مجددا برای جرم گیری مراجعه نمایید تا با کاهش التهاب لثه از پاک سازی کامل جرم زیر لثه اطمینان حاصل کند.

شایع ترین عارضه پس از جرم گیری دندان حساسیت دندان است. البته ایجاد این حس در افراد مختلف متفاوت است.

در صورتیکه تحلیل لثه و استخوان وجود داشته باشد، امکان حساس شدن دندان بعد از جرم گیری بیشتر است. خبر خوب این است که حساس شدن دندان متعاقب جرمگیری گذرا است و به مرور زمان بهتر می شود.

در صورت وجود حساسیت دندانی بهتر است از خمیر دندان های مخصوص که حاوی موادی مانند پتاسیم نیترات هستند استفاده نمایید یا از دندانپزشک خود بخواهید مواد حساسیت زدا مانند فلوراید برای کاهش حساسیت دندانی شما استفاده نماید.

افراد دارای لمینت دندان هم مانند دندان معمولی ممکن است دارای جرم دندانی باشند. توجه بفرمایید جرم دندان معمولاً در سطح پشتی شش دندان جلویی فک پایین تشکیل می شود. بنابراین نباید با دیدن سطح رویی دندان ها که لمینت شده اند از توجه به سطح داخلی آن ها غافل شوید.

برای انجام جرم گیری دندان های لمینت شده باید دقت و ظرافت بیشتری به کار برد. زیرا لمینت یک لایه شفاف و نازک است و ممکن است در صورت عدم توجه و دقت کافی حین جرم گیری مخدوش شود.

در رابطه با جرم گیری ایمپلنت توجه بفرمایید باکتری هایی که باعث شکست درمان ایمپلنت می شوند همان باکتری های موجود در جرم و پلاک دندان است بنابراین در صورتیکه درمان ایمپلنت انجام داده اید جهت حفظ سلامت لثه اطراف ایمپلنت و در نتیجه افزایش عمر و ماندگاری ایمپلنت خود به طور مرتب سالی دو بار جهت معاینه و انجام جرم گیری اقدام نمایید.

نمونه کارهای جرم گیری دندان

4 thoughts on “جرم گیری دندان

 1. خانم رضایی میگوید:

  دکتر مناشئوف برای انجام لمینت آمدم ولی با راهنمایی ایشان جرم‌گیری حرفه‌ای با پودر برایم انجام شد و بعد از آن بیلیچینگ کردم خیلی از رنگ دندان‌هایم راضی‌ام و از مشورت صحیح خانم دکتر که باعث شد با هزینه کمتر و راحت‌تر کار زیبایی دندان‌هایم انجام
  بشه سپاسگزارم

 2. آقای احسان میگوید:

  پیش شما جرم‌گیری انجام دادم و برام دهان شویه نوشتین. عفونت لثه هام خوب شد. الان دیگه خونریزی از لثه موقع مسواک کردن ندارم

 3. علی توکلی میگوید:

  مطب دکتر ربکا مناشه اف جرم گیری انجام دادم واقعاً درد و عوارض نداشت ممنونم

 4. آقای مجید میگوید:

  در این مرکز جرم‌گیری با جراحی لثه انجام دادم. خیلی حرفه ای و عالی بود. تحت نظرم و بیماری لثه ام کامل برطرف شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *