معاینات منظم دندانپزشکی بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است.

در طی معاینه دندانپزشکی، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان های شما را تمیز کرده و از نظر وجود حفره و بیماری لثه بررسی می کند. این معاینه شامل ارزیابی خطر ابتلا به سایر مشکلات دهان و بررسی وضعیت ناهنجاری صورت، گردن و دهان است. معاینه دندانپزشکی ممکن است شامل اشعه ایکس دندان (رادیوگرافی) یا سایر اقدامات تشخیصی باشد.

دندانپزشک یا متخصص بهداشت احتمالاً در مورد رژیم شما و عادات بهداشت دهان و دندان صحبت خواهد کرد و ممکن است روش های مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مناسب را نشان دهد. مباحث دیگر ممکن است شامل عوامل سبک زندگی باشد که می تواند بر سلامت دهان و دندان و بهبودهای احتمالی زیبایی دندان تأثیر بگذارد.

چرا باید به کلینیک دندان پزشکی مراجعه کرد؟

معاینات منظم دندانپزشکی نه تنها از سلامت دهان، بلکه از سلامت کلی شما نیز محافظت می کند. به عنوان مثال، علائم و نشانه های برخی بیماری های سیستمیک، مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس و دیابت، ممکن است ابتدا در دهان ظاهر شوند. اگر متخصص بهداشت یا دندانپزشک علائم بیماری را پیدا کرد، پیشنهاد می کند که به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین، این معاینه به دندانپزشک شما این فرصت را می دهد که نکاتی در مورد مراقبت از دندان های شما ارائه دهد و مشکلات بهداشت دهان و دندان را در اوایل زمانی که قابل درمان هستند، تشخیص دهد.

چه زمان باید برای معاینه به کلینیک دندان پزشکی مراجعه کرد؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا به بزرگسالان توصیه می کند که مراجعه منظم به به کلینیک دندان پزشکی را در فواصل زمانی که دندانپزشک تعیین می کند باید انجام شود.

معاینات در کلینیک دندان پزشکی

اگر از انجام معاینه دندانپزشکی مضطرب هستید، نگرانی های خود را با دندانپزشک یا متخصص بهداشت در میان بگذارید. او ممکن است بتواند روش درمانی شما را تنظیم کند تا به شما کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

اگر به دنبال تعیین اولین وقت برای معاینه دندانپزشکی هستید، کلینیک تخصصی دندان پزشکی یوسف آباد یکی از بهترین گزینه ها از نظر کیفیت خدمات و گزینه های پرداخت است.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید، در طی یک معاینه دندانپزشکی، دندانپزشک یا متخصص بهداشت:

  • سلامت کلی و بهداشت دهان و دندان خود را ارزیابی می کند
  • خطر پوسیدگی دندان، پوسیدگی ریشه و بیماری لثه یا استخوان را ارزیابی می کند.
  • نیاز خود را برای ترمیم یا جایگزینی دندان ارزیابی می کند
  • گزش و فک شما را از نظر وجود مشکل بررسی می کند.
  • لکه ها یا رسوبات روی دندان ها را پاک می کند
  • تکنیک های مناسب تمیز کردن دندان ها یا دندان مصنوعی را نشان می دهد
  • نیاز خشما به فلوراید را ارزیابی می کند
  • ممکن است از اشعه ایکس دندان استفاده کند یا در صورت لزوم سایر اقدامات تشخیصی را انجام دهد

در طول معاینه دندانپزشکی در کلینیک دندان پزشکی، دندانپزشک یا متخصص بهداشت همچنین در مورد مشکلات سلامتی یا داروهایی که می خورید سوال می کند و در مورد چگونگی تأثیر آنها بر سلامت دهان و دندان شما صحبت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر دیابت دارید، در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه هستید.

داروهایی که به خشکی دهان کمک می کنند خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. اگر آرتروز یا بیماری دیگری توانایی مسواک زدن شما را با مشکل روبرو می کند، ممکن است دندانپزشک یا متخصص بهداشت راه کار هایی را برای مسواک زدن به شما نشان می دهد، یکی از این روش ها استفاده از مسواک برقی است و دیگر قرار گیری دسته مسواک در یک ابزار برای راحتی مسواک زدن، که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

اگر جایگزین مصنوعی در دندان دارید، مانند دندان مصنوعی یا پل، دندانپزشک یا متخصص بهداشت میزان مناسب بودن آنها را بررسی می کند و در مورد نیاز به تنظیمات صحبت می کند.

معاینات دندانپزشکی در کلینیک دندان پزشکی همچنین می تواند شامل مشاوره در مورد رژیم غذایی، استفاده از دخانیات و سایر عوامل سبک زندگی باشد که می تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد.

اشعه ایکس دندانپزشکی

رادیوگرافی دندان به دندانپزشک این امکان را می دهد تا تصاویر دقیق قسمت های خاصی از دهان شما را برای کمک به تشخیص مشکلاتی که در معاینه دندانپزشکی قابل مشاهده نیست، ببیند. اشعه ایکس به طور معمول در هر ویزیت دندانپزشکی مورد نیاز نیست و دندانپزشک یا متخصص بهداشت با توجه به سلامت دهان و دندان و خطر بیماری با شما در مورد نیاز به اشعه ایکس صحبت خواهد کرد.

قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ایکس دندان بسیار کم است، به خصوص از اشعه ایکس دیجیتال که اکنون استفاده می شود، اما اگر نگران هستید با دندانپزشک صحبت کنید.

معاینه سرطان دهان

در طول معاینه دندانپزشکی، دندانپزشک یا متخصص بهداشت به دنبال نشانه هایی از سرطان دهان است. او ناحیه زیر فک ، کناره های گردن و قسمت داخلی لب ها و گونه های شما را معاینه می کند، همچنین دو طرف زبان و سقف و کف دهان شما را بررسی می کند.

نتایج

بعد از معاینه، دندانپزشک یا متخصص بهداشت در مورد بهداشت دهان و دندان شما، از جمله خطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان و اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید برای بهبود و محافظت از سلامت دهان و دندان خود انجام دهید ، صحبت خواهد کرد.

دندانپزشک یا متخصص بهداشت زمان بازگشت برای ویزیت پیگیری را به شما توصیه می کند. اگر در معرض خطر پوسیدگی دندان یا بیماری لثه هستید یا سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان را دارید ، دندانپزشک یا متخصص بهداشت ممکن است معاینه های مکرر را به شما توصیه کند. برای رسیدگی به هر یک از این یافته ها ممکن است به درمان نیاز باشد و ممکن است در قرار ملاقات بعدی توضیح داده شود. گاهی اوقات، بسته به پیچیدگی مراقبت های پیشنهادی دندانپزشک ، ممکن است برخی از درمان ها از طریق کار متخصصان دندانپزشکی انجام شود. همانطور که دندانپزشک از یک تیم برای ارائه مراقبت استفاده می کند ، نیازهای پیچیده تر مراقبت ممکن است شامل کار سایر دندانپزشکان متخصص در درمان های خاص مانند جراحی دهان یا درمان لثه باشد.

کلینیک تخصصی دندان پزشکی یوسف آباد، با ارائه ی طیف وسیعی از خدمات دندان پزشکی برای پذیرش شما عزیزان آماده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تنظیم وقت برای معاینات منظم سالانه خود می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *