در کلینیک دندان پزشکی یکی از خدماتی که ارائه می شود، فلوراید تراپی و بروساژ است. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که باعث ایجاد دندان های محکم و جلوگیری از ایجاد حفره می شود. این ماده ده ها سال است که یک درمان ضروری بهداشت دهان و دندان محسوب می شود. فلوراید از مینای دندان سالم حمایت کرده و با باکتری های آسیب رسان به دندان و لثه مقابله می کند. مینای دندان لایه محافظ خارجی هر دندان است.

اگر در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار داشته باشید، فلوراید بسیار مفید است. حفره ها هنگامی ایجاد می شوند که باکتری ها روی دندان ها و لثه ها جمع شده و یک لایه پلاستیکی چسبناک تشکیل می دهند. پلاک اسیدی تولید می کند که باعث فرسایش دندان و بافت لثه می شود. اگر پلاک لایه مینای دندان را بشکند، باکتری ها می توانند اعصاب و خون هسته دندان را آلوده کرده و به آنها آسیب برسانند.

در طی یک درمان حرفه ای با فلوراید چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشکان در کلینیک دندان پزشکی درمان های حرفه ای با فلوراید را به صورت شستشو، کف، ژل یا لاک بسیار غلیظ ارائه می دهند. درمان ممکن است با سواب، برس، سینی یا دهان شویه انجام شود.

این روش های درمانی بسیار بیشتر از آنچه خمیر دندان شما است، دارای فلوراید هستند. فلوراید تراپی چند دقیقه طول می کشد ولی ممکن است از شما خواسته شود تا 30 دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا فلوراید بتواند کاملاً جذب شود. همیشه سابقه سلامت کامل خود را به دندانپزشک بدهید تا آنها بتوانند درمان های مناسب را برای شما انتخاب کنند.

چه مقدار فلوراید نیاز دارید؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، بسته به سلامت دهان و دندان شما ، هر 3 ، 6 یا 12 ماه یک درمان حرفه ای با فلوراید را در کلینیک دندان پزشکی توصیه می کند. اگر در معرض خطر پوسیدگی هستید، دندانپزشک شما همچنین می تواند یک شستشو یا ژل مخصوص فلوراید برای استفاده منظم در خانه تجویز کند.

موارد زیر می تواند خطر ایجاد پوسیدگی را افزایش دهد:

 • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
 • اختلال خوردن
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • عدم مراقبت حرفه ای دندانپزشکی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • خشکی دهان یا کاهش بزاق
 • مینای دندان ضعیف

مصرف بهینه فلوراید از غذا ، آب و مکمل ها حاصل می شود. میزان توصیه شده روزانه فلوراید:

 • تولد تا 3 سالگی: 0.1 تا 1.5 میلی گرم (میلی گرم)
 • سن 4 تا 6 سال: 1 تا 2.5 میلی گرم
 • سن 7 تا 10 سال: 1.5 تا 2.5 میلی گرم
 • بزرگسالان و بزرگسالان: 5/1 تا 4 میلی گرم

فلوراید برای کودکان

اگر کودک شما زیر 3 سال ندارد ، آنها باید دندان های خود را با نظارت دقیق مسواک بزنند. یک لایه نازک از خمیر دندان های حاوی فلوراید روی مسواک آنها بمالید. خمیر دندان باید کمتر از نیمی از برس مسواک را بپوشاند یا از یک دانه برنج بزرگتر نباشد.

خمیر دندانهای حاوی فلوراید به اندازه یک نخود فرنگی برای کودکان 3 تا 6 سال توصیه می شود. باید مراقب کودکان باشید تا اطمینان حاصل کنند که هنگام مسواک زدن خمیر دندان را تف می کنند.

در صورت نیاز به فلوراید تراپی و بروساژ، کلینیک تخصصی دندان پزشکی اطفال یوسف آباد برای پذیرش کودکان دلبند شما آماده خدمات رسانی است. به خاطر داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، قبل از ایجاد هر نوع پوسیدگی و ایجاد حفره روی دندان های کودکان دلبند خود، با پزشک مشورت کرده و فلوراید تراپی را جدی بگیرید.

مزایای فلوراید چیست؟

عملکرد فلوراید به گونه ای است که با بازگرداندن مواد معدنی به سطوح دندان که ممکن است باکتری ها مینای دندان را فرسوده کرده باشند، عمل می کند. همچنین می تواند از رشد باکتری های مضر دهان و از ایجاد حفره بیشتر جلوگیری کند. فلوراید نمی تواند پوسیدگی را از بین ببرد ، اما در حالی که سطح بیرونی قوی تری برای دندان های شما ایجاد می کند می تواند از نفوذ پوسیدگی به قسمت های عمیق دندان جلوگیری کند.

فلوراید هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مفید است. هر چه کودکان زودتر در معرض فلوراید قرار بگیرند ، احتمال ایجاد حفره در آنها کمتر است. یک مطالعه بزرگ نشان می دهد که کودکان و نوجوانانی که به مدت یک سال تحت درمان با فلوراید قرار گرفتند ، 43 درصد کمتر دچار پوسیدگی دندان و حفره می شوند.

مطالات نشان می دهد که استفاده از فلوراید برای افراد منجر به کاهش 40 تا 60 درصدی ایجاد پوسیدگی در دندان خواهد شد. ADA و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری منبع معتبر توصیه می کنند مقدار کمی فلوراید در آب آشامیدنی وجود داشته باشد.

آیا عوارض جانبی برای فلوراید وجود دارد؟

مانند هر دارویی ، مقدار زیاد فلوراید می تواند عوارض منفی ایجاد کند. با مصرف بیش از حد تصادفی یا تجویز دوز خیلی زیاد، ممکن است مقدار زیادی فلوراید دریافت کنید که مضر است. البته مسمومیت با فلوراید امروزه بسیار نادر است، اگرچه قرار گرفتن در معرض بیش از حد آن نیز مزمن است و ممکن است به رشد استخوان ها و دندان ها در کودکان خردسال آسیب برساند. بسیاری از خمیردندان های کودکان حاوی فلوراید نیستند.

مقدار زیادی فلوراید می تواند باعث موارد زیر شود:

 • ایجاد لکه های سفید روی دندان های افراد بالغ
 • ایجاد حفره روی دندان ها
 • مشکلات هموستاز استخوان
 • عدم تراکم و استحکام استخوان ها

مصرف بیش از حد قرص های مکمل فلوراید، می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • خستگی
 • تعرق مفرط

حتی می تواند منجر به مرگ شود. همیشه مکمل های فلوراید را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

دندان های خود را روزی دو بار و هر بار دو دقیقه مسواک بزنید. هر روز یکبار نخ دندان بکشید. از میان وعده ها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید، سیگار نکشید و حداقل سالی یکبار به کلینیک دندان پزشکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *