ما از دندان و دهان خود بسیار استفاده می کنیم، بنابراین جای تعجب نیست که بروز مشکلات در این قسمت از بدن را شاهد باشیم، به خصوص اگر از دندان های خود به درستی مراقبت نکنیم. با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان و مراجعه منظم به دندان پزشک می توان از بسیاری از مشکلات دندان و دهان جلوگیری کرد. در طول زندگی خود حداقل یک مشکل دندانی را تجربه خواهید کرد.

حفره ها

به حفره ها پوسیدگی دندان نیز گفته می شود. این ها مناطقی از دندان هستند که به طور دائمی آسیب دیده اند و حتی ممکن است سوراخ هایی نیز در آنها وجود داشته باشد. حفره ها نسبتاً شایع هستند. وقتی باکتری ها، غذا و اسید، دندان های شما را می پوشانند و پلاک ایجاد می شود، حفره ها بروز می کنند. اسید موجود در دندان های شما شروع به خوردن مینای دندان و سپس عاج زیرین یا بافت همبند می کند. با گذشت زمان، این می تواند به آسیب دائمی منجر شود.

بیماری لثه (التهاب لثه)

بیماری لثه ، التهاب لثه نیز نامیده می شود. این معمولاً نتیجه جمع شدن پلاک بر روی دندان های شما به دلیل ضعف مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است. التهاب لثه می تواند باعث گینگویت شما شود و در هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان خونریزی ایجاد کند. التهاب لثه درمان نشده می تواند منجر به پریودنتیت ، یک عفونت جدی تر شود.

پریودنتیت

با پیشرفت پریودنتیت، عفونت می تواند به فک و استخوان های شما گسترش یابد. همچنین می تواند باعث پاسخ التهابی در سراسر بدن شود.

دندان های ترک خورده یا شکسته

جویدن غذای سفت، دندان غروچه شبانه و یا آسیب و ضربه به دهان می تواند ترک خوردگی در دندان را شامل شود. دندان ترک خورده می تواند بسیار دردناک باشد. اگر دندان شما شکسته شده است ، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان های حساس

اگر دندان های شما حساس است، ممکن است پس از خوردن غذاهای و یا نوشیدنی های سرد یا گرم، گرداحساس درد یا ناراحتی کنید.

از حساسیت دندان به عنوان “حساسیت زیاد عاج” نیز یاد می شود. گاهی اوقات به طور موقت پس از داشتن کانال ریشه یا پر کردن رخ می دهد. همچنین می تواند نتیجه موارد زیر باشد:

 • بیماری لثه
 • عقب رفتن لثه ها
 • یک دندان ترک خورده
 • پر کردن یا تاج های فرسوده

برخی از افراد به دلیل داشتن مینای دندان نازک تر ، به طور طبیعی دندان های حساسی دارند.

بیشتر اوقات ، دندان های حساس به طور طبیعی با تغییر در رژیم بهداشت دهان و دندان روزانه شما قابل درمان هستند. مارک های خاصی از خمیر دندان و دهان شویه برای افرادی که دندان های حساس دارند وجود دارد.

سرطان دهان

سرطان های دهان شامل سرطان:

 • لثه
 • زبان
 • لبها
 • گونه
 • کف دهان
 • کام سخت و نرم

دندانپزشک معمولاً اولین شخصی است که سرطان دهان را تشخیص می دهد. بنابراین با مراجعه منظم به دندان پزشک می توانید در تیضخ به هنگام بیماری، پیش قدم شوید. استفاده از دخانیات ، مانند استعمال دخانیات و جویدن توتون ، بزرگترین عامل خطر برای سرطان دهان است.

براساس بنیاد سرطان دهان (OCF) ، امسال تقریباً 50،000 آمریکایی مبتلا به سرطان دهان تشخیص داده می شوند. به طور کلی ، هرچه زودتر سرطان دهان تشخیص داده شود ، چشم انداز بهتری دارد بنابراین ملاقات منظم دندانپزشکی را از یاد نبرید.

بسیاری از بیماری های ذکر شده دهان و دندان در کودکان، به دلیل ضعف آنها در مراقب و گاهی مسواک زدن نا مناسب، و عدم استفاده از نخ دندان، معمول است. شناخت و مراجعه به کلینیک تخصصی اطفال با وجود متخصص دندانپزشک کودکان می تواند در تنظیم ملاقات های منظم به دندانپزشک متخصص اطفال، به شما کمک کند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی

سلامت دهان و دندان در سال های اخیر اهمیت یافته است، زیرا محققان ارتباطی بین کاهش سلامت دهان و دندان و بیماری های اساسی را کشف کرده اند. به نظر می رسد که دهان سالم می تواند به شما در حفظ سلامت بدن کمک کند. باکتری های دهان و التهاب ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • بیماری قلبی
 • آندوکاردیت ، یا التهاب غشای قلب
 • تولد زودرس
 • وزن کم هنگام تولد

باکتری ها می توانند از حفره دهان به جریان خون منتقل شده و باعث آندوکاردیت عفونی شوند. آندوکاردیت عفونی یک عفونت تهدید کننده زندگی دریچه های قلب شما است. دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند آنتی بیوتیک ها را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه قبل از انجام هرگونه عمل دندانپزشکی که می تواند باکتری ها را در دهان شما منتقل کند، استفاده کنید.

درمان مشکلات دندان و دهان

حتی اگر به خوبی از دندان های خود مراقبت کرده اید ، در طول یک ویزیت معمول با دندانپزشک ، باید سالانه دو بار تمیزکاری حرفه ای داشته باشید. در صورت مشاهده علائم بیماری لثه ، عفونت یا سایر مشکلات ، دندانپزشک سایر روش های درمانی را به شما توصیه می کند.

تمیز کردن

با یک نظافت حرفه ای می توانید از شر پلاک هایی که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از آن ها غافل شده اید، خلاص شود. همچنین تارتار را برطرف می کند. این تمیزکاری ها معمولاً توسط یک متخصص بهداشت دندان انجام می شود. بعد از این که همه تارتار از روی دندان های شما پاک شد، متخصص بهداشت از مسواک پر قدرت برای مسواک زدن دندان های شما استفاده می کند. به دنبال آن نخ دندان و شستشو لازم است.

تمیز کردن عمیق به عنوان پوسته پوسته شدن و برنامه ریزی ریشه نیز شناخته می شود. این عمل تارتار را از بالا و پایین خط لثه از بین می برد که در طی تمیز کردن معمول نمی توان به آن رسید.

درمان های فلوراید

پس از تمیز کردن دندان، دندانپزشک شما ممکن است برای کمک به از بین بردن حفره ها، یک درمان با فلوراید استفاده کند. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است. این می تواند به تقویت مینای دندان شما کمک کند و آنها را در برابر باکتری ها و اسید مقاوم کند.

آنتی بیوتیک ها

اگر علائمی از عفونت لثه مشاهده کردید یا دارای آبسه دندان هستید که به دندانهای دیگر یا فک شما گسترش یافته است ، دندانپزشک ممکن است برای کمک به خلاص شدن از بدن، آنتی بیوتیک تجویز کند.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی یوسف آباد با حضور کادر مجرب درمان برای ارائه خدمات دندان پزشکی به شما عزیزان آماده است. همچنین از کودکان خود نیز غافل نشوید، دندانپزشکی تخصصی اطفال یوسف آباد برای کودکان شما خدمات ویژه ای ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *