وقتی برای درمات دندان های خراب و آسیب دیده ی خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنید، قابل درک است که می خواهید دندان های طبیعی خود را نجات دهید. به طور قطع مایل نیستید که دندان طبیعی خود را جز در موقع لزوم شدید به کشیدن، بکشید. به هر حال ، فقط یک مجموعه دندان بزرگسال دائمی دریافت می کنید و از دست دادن آنها بازگشتی ندارد. با این حال ، گاهی اوقات دندان های شما به جایی می رسند که نگه داشتن آنها ارزش ندارد. انجام مجدد آن تاج یا کانال ریشه فقط یک بار دیگر باعث هزینه می شود. شاید بهتر باشد از شر دندان خود خلاص شوید و به سایر گزینه های جایگزین در کلینیک دندان پزشکی نگاه کنید.

وقتی صحبت از دندان می شود ، باید به دنبال یک راه حل طولانی مدت باشید. منطقی نیست که صرف وقت و پول اضافی روی دندان کنید. به خصوص وقتی در نظر بگیرید که راهی برای جایگزینی دندان با یک روش پایدار و ثابت تر ، یعنی کاشت دندان وجود دارد. خوب چه موقع زمان خداحافظی با دندانهایتان در کلینیک دندانپزشکی فرا می رسد؟ چه زمانی بهتر است که به جای استفاده مجدد از تاج یا کانال ریشه، کاشت دندان یا بریج را انجام دهید تا دندان خود را نجات دهید؟ بیایید نگاهی به چند سناریوی معمول بیندازیم که ارزش آن را ندارد که دندان خود را نجات دهید:

سعی نکنید دندانهایی را که قابل بازیابی نیستند ، ذخیره کنید

هر بار که دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی روی دندان کار می کند ، ساختار دندان شما بیشتر دچار تغییر می شود. هر دندانی محدودیت دارد ، از نظر اینکه چند بار قبل از شروع خرابی می توان روی آن کار کرد. هنگامی که چندین بارگذاری ، تاج و تلاش در کانال ریشه را انجام دادید ، به سختی ساختار دندان دیگری برای حمایت از تاج با دوام باقی می ماند. این دندان ها به طور کلی دیگر ارزش نگهداری ندارند. فقط در صورت تلاش برای نجات آنها ، مشکلات تکراری را تجربه خواهید کرد. خود را از دردسر نجات دهید و فقط دندان را بردارید. به جای صرف وقت و هزینه بیشتر برای رفع یک دندان خراب ، در عوض برای ایمپلنت های دندانی صرفه جویی کنید.

عفونت شدید یا عود کننده

عفونت شدید احتمالاً به درمان کانال ریشه پاسخ نمی دهد و دندان باید کشیده شود.

درمان ریشه کانال روشی موثر برای پاکسازی عفونت و نگهداری دندان است. با این حال ، درمان کانال ریشه محدودیت هایی دارد. کانال ریشه برای دندان های دارای عفونت گسترده کار نمی کند. دندان های مبتلا به عفونت مزمن نیز به درمان ریشه پاسخ نمی دهند. در آخر ، انجام مجدد کانال ریشه در حال خرابی روشی است که نتایج متفاوتی دارد. این دندان ها اغلب دیر یا زود خراب می شوند. صرف هزار دلار برای داشتن 40-50٪ پس انداز دندان معمولاً فکر عاقلانه ای نیست. باز هم ، بهتر است این دندان ها را برداشته و ایمپلنت های دندانی را جایگزین آنها کنید. در غیر این صورت ، شما می توانید از ناحیه دندان کانال ریشه در نشت مداوم عفونت در جریان خون خود استفاده کنید.


جهت دریافت مشاوره و انجام ایمپلنت و لمینت دندان با ما تماس بگیرید.88213218 21 0098


مرحله نهایی بیماری لثه

دندان هایی با شکاف لثه پریودنتال 8 تا 9 میلی متر قابل نگه داری نیستند و باید در کلینیک دندانپزشکی کشیده شوند. اگر دندان استخوان از دست بدهد دیگر نمی توان آن را نجات داد. به عنوان مثال ، اگر می توانید دندان خود را با انگشتان خود به عقب و جلو حرکت دهید ، پس احتمال نجات دندان شما بسیار کم است. شل شدن دندان ها معمولاً نتیجه بیماری لثه است. به خاطر داشته باشید ، بیماری لثه فقط در مراحل اولیه تا میانی قابل درمان است. هنگامی که بیش از 60 تا 70 درصد از ساختار استخوان پشتیبان خود را از دست دادید ، دندانپزشک شما نمی تواند برای نجات دندان شما کار زیادی انجام دهد. جراحی لثه ممکن است یک گزینه باشد ، اما برای بیشتر بیماران برای نجات دندان خیلی دیر است. دندان هایی با جیب های پریودنتال 8 تا 9 میلی متر قابل نگه داشتن نیستند و باید کشیده شوند.

دندان عقل مشکل دار

برای جلوگیری از درد و عفونت ، دندان عقل نهفته باید برداشته شود

لازم نیست همه دندان های عقل برداشته شود. با این حال ، اگر یک دندان عقل شروع به ایجاد مشکلاتی مانند درد و عفونت کند، معمولاً ارزش نگهداری ندارد. به عنوان مثال ، دندان عقل شما ممکن است در وضعیتی نشسته باشد که تمیز کردن دندان را غیر ممکن می کند. ممکن است فضای کافی در آرواره های شما برای قرار دادن دندان عقل وجود نداشته باشد و باعث ایجاد ازدحام دندان شود. دندان عقل تنها در صورتی ارزش نگهداری دارد که: الف) کاملاً در فک شما فرو رفته باشد و هرگز رویش نکند ، یا (ب) در حالت قائم خارج شده و به راحتی در دهان شما قرار بگیرد. دندان های عقل که مشکلاتی مانند ازدحام دندان ها ، تورم لثه ، عفونت و … را ایجاد می کنند ، باید در اسرع وقت برداشته شوند.

دندان های اضافی

تنها راه صاف كردن این دندان ها قربانی كردن چند دندان است تا جایی برای دیگران ایجاد كند

دندان اضافی هر دندانی است که به درستی در دهان شما قرار نگیرد. در اینجا نمونه هایی از دندان ها وجود دارد که واجد شرایط دندان های اضافی هستند:

دندانهای Supranumerary – اینها دندانهایی هستند که علاوه بر 28 دندان طبیعی شما هستند ، مثل اینکه در عوض 3 دندان دو شانه دارید.

دندان عقل نهفته – این دندان های عقل است که به دلیل کمبود فضای کافی در فک شما گیر کرده است

ازدحام دندانها – هر دندان طبیعی که باعث ازدحام دندان در دهان شما شود و از بین بردن آن مشکل شلوغی شما را اصلاح می کند

اگر ارتودنتیست شما بتواند در دهان شما فضای بیشتری ایجاد کند ، دندان های اضافی نیز نجات می یابند. در غیر این صورت ، لازم است این دندان های اضافی را در کلینیک دندانپزشکی بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *