شکستگی دندان یکی از شایع ترین موارد اضطراری دندان است. شدت شکستگی می تواند از تراشه های کوچک گرفته تا شکستگی های کامل باشد. علاوه بر دردی که در این مواقع ممکن است ایجاد شود، توجه سریع و رفع آن نیز بسیار مهم است. در این مواقع لازم است که سریعا به کلینیک تخصصی دندان پزشکی مراجعه کنید تا پزشک برای درمان آن و یا جلوگیری از حاد شدن آن، اقدامات لازم را انجام دهد.

علائم شکستگی دندان چیست؟

اگر دندان های شما دچار شکستگی شوند، می توانید قسمت از دست رفته دندان خود را با زبان احساس کنید. لبه دندانه دار و تیز با زبان قابل لمس است.

به احتمال زیاد شکستگی دندان با چشم و لمس زبان قابل مشاهده است اما با این حال ممکن است بدون ابزار و چراغ های خاصی که دندانپزشک به آنها دسترسی دارد ، دیدن شکستگی در دندان های آسیاب بزرگ یا مولر دشوار باشد.

اگر دندان شکسته را مشاهده کنید، ممکن است به رنگ زرد یا صورتی دیده شود. اگر سیاه یا قهوه ای تیره به نظر برسد، ممکن است نشانه پوسیدگی دندان باشد.

همچنین ممکن است خون را از رگ های شکسته داخل دندان یا بریدگی لثه یا زبان خود بچشید.

اگر پالپ داخلی در معرض آن قرار بگیرد، به احتمال زیاد از طریق ریشه های عصبی، درد را احساس خواهید کرد. در بعضی موارد، ممکن است دندان شکسته به هیچ وجه دردی نداشته باشد و یا درد آن گاهی حس شود وگاهی اصلا حس نشود.

لبه های تیز باقی مانده از دندان شکسته نیز ممکن است باعث آسیب به لثه یا زبان اطراف شما شود. غذاها یا نوشیدنی های سرد یا شیرین نیز احتمالاً باعث درد می شوند.

بعد از اینکه شکستگی دندان مشاهده شد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

برای دندان شکسته و سایر موارد فوری دندانپزشکی، در اسرع وقت به دندانپزشک در کلینیک دندان پزشکی مراجعه کنید. دندانپزشک هر چه زودتر بتواند دندان شما را معاینه کند ، این احتمال وجود دارد که بدون عارضه نتیجه خوبی داشته باشید.

در این مرحله ، در صورت نیاز دادن پزشک به شما ایمپلنت دندان را پیشنهاد می دهد تا با این کار از شر آزار دندان شکسته خود راحت شوید.

اگر دندان مولر شما در زیر خط لثه شکسته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که آسیب آنقدر قابل توجه باشد که نیاز به کشیدن دندان داشته باشد.

اگر در سفر هستید و به دندانپزشک خود دسترسی ندارید ، می توانید با کلینیک های دندانپزشکی در منطقه تماس بگیرید. بیشتر دندانپزشکان در برنامه خود برای درمان موارد اضطراری وقت می گذارند. اگر نمی توانید به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، به اورژانس مراجعه کنید.

مرکز دندان پزشکی دکتر منشه اف به عنوان کلینیک ایمپلنت دندان یوسف آباد، لمینت دندان یوسف آباد و طرح لبخند در یوسف آباد تهران فعالیت می نماید.

تلفن تماس : 02188213218

ایمپلنت دندان یوسف آباد

مولار شکسته چگونه درمان می شود؟

دندان هایی که در زیر خط لثه شکسته شده اند به عنوان شکستگی زیر لثه شناخته می شوند. اینکه دندان شما قابل نجات است بستگی به عمق شکسته شدن دندان و سرعت درمان شما دارد.

دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود استخوان شما را مجدداً با روشی به نام بلند شدن طوقه اصلاح کند تا بتواند دندان شکسته را درست کند.

اگر می توانید تکه های دندان شکسته خود را پیدا کنید ، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را به هم متصل کند. اما اگر آسیب زیر خط لثه شما گسترش یابد ، احتمالاً باید کشیده شود.

دوباره به هم ریختن قطعه شکسته

اتصال مجدد دندان شکسته در برخی موارد ممکن است امکان پذیر باشد. اما هرچه دندان شما شکسته شود ، اتصال آن به یکدیگر سخت تر می شود. اتصال مجدد دندان اصلی می تواند از نظر زیبایی نتیجه دلپذیری به شما بدهد زیرا دندان رنگ و بافت طبیعی را برای شما فراهم می کند.

اتصال مجدد یک روش نسبتاً ساده است. دندانپزشک شما از یکی از چندین عامل اتصال مانند Prime ، Bond NT یا Dentsply استفاده خواهد کرد.

اگر پالپ در معرض دید باشد ممکن است دندانپزشک شما این روش را با کانال ریشه ترکیب کند.

تفاوت ایمپلنت و لمینت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان به جای دندان های از دست رفته قرار می گیرد. این جایگزین دندان های از دست رفته از سه بخش تشکیل شده اند:

تاج: قسمتی که مانند دندان است و معمولا از مواد سرامیکی ساخته شده است ، تاج ایمپلنت به گونه ای طراحی شده است که مانند دندان طبیعی می باشد.

اتصال دهنده یا اباتمنت: گاهی اوقات به عنوان “abutment” شناخته می شود ، اتصال دهنده برای اطمینان از قرار گرفتن قسمت تاج روی پایه ایمپلنت خود استفاده می شود ، و اغلب به شکل شش ضلعی یا هشت ضلعی است.

پایه ایمپلنت: یک پیچ تیتانیومی است که با استخوان طبیعی ترکیب می شود تا یک پایه ایمن و پایدار فراهم کند. پایه ی ایمپلنت مانند دندان طبیعی عمل می کند.

ایمپلنت دندان یوسف آباد

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

عمل کاشت دندان نیاز به عمل جراحی دهان دارد . در حین عمل ، متخصص ایمپلنت دندان ، سوراخ کوچکی در استخوان فک ایجاد کرده و پایه ی ایمپلنت را به دقت در استخوان پیچ می کند. سپس لثه روی کاشت گذاشته می شود و تا بهبودی جای زخم زمان داده می شود.

پس از آنکه پایه ایمپلنت به اندازه کافی بهبود یافت ، یک عمل جراحی دوم لازم است تا کانکتور یا اتصال دهنده (اباتمنت) در قسمت بالای پایه ی کاشت قرار گیرد. در آخر ، تاج در بالای  اتصال دهنده (اباتمنت) قرار می گیرد. این تاج با مواد مخصوص دندان و یک پیچ کوچک به اباتمنت وصل می شود.

توجه داشته باشید که این روش در مورد ایمپلنت دندان در یک روز متفاوت می باشد. از ایمپلنت فوری به دلیل مسائل زیبایی ، معمولا برای ایمپلنت دندان های جلو استفاده می شود. پس از اتمام فرایند کاشت ایمپلنت دندان،  متخصص ایمپلنت شما احتمالاً رژیم غذایی شامل غذاهای نرم و سالم را برای یک دوره زمانی توصیه می کند.

تفاوت بین مواد ایمپلنت دندان چیست؟

بین مواد کاشت ایمپلنت دندان تفاوت های عمده ای وجود دارد ، اگرچه نیازی به تحقیق در ساخت ، مدل و مواد کاشت دندان نیست اما باید به پریودنتیست خود اطمینان کامل داشته باشید. از تخصص، تجربه و مهارت دندانپزشک خود اطمینان کامل داشته باشید و از گزینه های موجود در ایمپلنت دندان آگاه باشید.

ایمپلنت دندان چه انواعی دارد؟

دو نوع اصلی ایمپلنت دندان وجود دارد: اندوستیل (endosteal) و تحتانی  (subperiosteal). ایمپلنت های اندوستیل در داخل استخوان وارد شده و با آن تلفیق می شوند. ایمپلنت های ساب پریواستیل یا تحتانی به سادگی در بالای استخوان فک  و زیر لثه قرار می گیرند – این مورد به دلیل عملکرد ضعیف دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. در هر دو حالت ، به دوره بهبودی نیاز دارد که می تواند چندین ماه طول بکشد.

ایمپلنت یوسف آباد


جهت دریافت مشاوره و انجام ایمپلنت و لمینت دندان با ما تماس بگیرید.88213218 21 0098


عصب کشی

کانال ریشه ممکن است با تکنیک های اتصال مجدد یا پر کردن ترکیب شود. کانال ریشه روشی است که شامل برداشتن پالپ حاوی اعصاب و رگ های خونی از مرکز دندان شما و شکل دادن به فضای کانال تراپی (RCT) و در انتها پر نمودن آن برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به این ناحیه و بازگشت باکتری ها به سیستم اعصاب دندان می باشد.

این روش زمانی انجام می شود که داخل دندان شما آلوده یا ملتهب باشد.

تکنیک های اکستروژن

اکستروژن (حرکت دادن دندان شما بسیار آهسته به بیرون از سوکت) روشی است که دندانپزشک می تواند برای نجات دندان شکسته زیر خط لثه استفاده کند.

در طول این روش، شما از مهاربندها یا ردیف هایی استفاده خواهید کرد که باعث تحریک نیروی رو به پایین در طول هفته های شکسته بر روی دندان شکسته شده و قسمت بالای دندان را از بالای لثه خود بکشید. هنگامی که قسمت بالای دندان قرار گرفت ، دندانپزشک شما می تواند تاج استفاده کند.

پر کردن یا تاج

اگر آسیب جزئی باشد دندانپزشک در کلینیک دندان پزشکی، ممکن است بتواند از پرکننده ساخته شده از رزین کامپوزیت به رنگ دندان برای رفع دندان شکسته استفاده کند.

همچنین ممکن است دندان شما را با یک تاج ببندد. تاج یک رویه مصنوعی برای دندان شما است که می تواند بخشی از دندان را که در معرض است، بپوشاند. آنها می توانند از رزین کامپوزیت، سرامیک یا آلیاژهای فلزی ساخته شوند.

اگر دندان کافی برای نگه داشتن تاج در محل وجود نداشته باشد، دندانپزشک شما ممکن است طول تاج را انجام دهد. در طی این روش معمول ، دندانپزشک خط لثه شما را دوباره باز می کند تا قسمت بیشتری از دندان را کشف کند.

کشیدن یا جایگزینی دندان

اگر دندان شما قادر به ترمیم نباشد، دندانپزشک احتمالاً کشیدن دندان را به شما توصیه می کند.

بهبودی از شکستگی دندان مولار چگونه است؟

دهان شما پس از درمان احتمالاً دردناک خواهد بود و ممکن است با از بین رفتن بی حسی موضعی، درد بدتر شود. اما درد باید طی چند روز آینده بهتر شود به شرطی که به عفونت مبتلا نشوید.

اگر کانال ریشه دارید، دندانپزشک توصیه می کند از جویدن با دندان شکسته برای چند روز خودداری کنید و غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید.

همچنین دندانپزشک احتمالاً به شما خواهد گفت که به مدت 24 ساعت برای نوشیدن ازنی استفاده کنید و فعالیت بدنی را برای یک یا دو روز محدود کنید.

آیا عوارض احتمالی شکستگی مولار وجود دارد؟

دندان های شکسته حساس به پوسیدگی هستند زیرا مینای دندان محافظ خود را برای پوشاندن عروق و اعصاب داخل بدن ندارند.

اگر دندان شکسته خود را درمان نکنید، عفونت، آبسه و آسیب عصبی از جمله عوارض احتمالی آن خواهد بود.

با شروع عفونت ، باکتری می تواند به استخوان یا دندان ها و لثه های اطراف دندان سرایت کند. در موارد جدی ، می تواند منجر به عفونت استخوان فک شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *