همانطور که می دانید سالیانه حداقل دوبار باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرد. در صورت عدم رعایت بهداشت و مراقبت های دهان و دندان، عارضه های دندانی زیبادی است که ممکن است با آن مواجه شویم. البته با وجود مراقبت های لازم از دهان و دندان هم ممکن است نیاز به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، پیدا شود.

در این مقاله قصد داریم انواع درمان هایی را که در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود، معرفی کنیم:

بریج ها

بریج جایگزینی ثابت برای دندان هایی است که کشیده شده یا دست رفته اند. پل یا بریج یک یا چند دندان مصنوعی ساده است که همجوار با سایر دندان ها، از خراب شدن طرح لبخند، مشکل تکلم، کج شدن باقی دندان ها و .. .جلوگیری می کند.

یک پل معمولاً از فلزات گرانبها و پرسلان ایجاد می شود و در دهان شما ثابت می شود (برخلاف پروتزهای مصنوعی که می توان آن را جدا کرد).

تاج ها

تاج نوعی کلاهک است که دندان واقعی را کاملاً می پوشاند. این ماده از فلز ، یا پرسلان و فلز ساخته شده و در دهان شما ثابت می شود.

تاج ها را می توان در جایی که دندان شکسته ، خراب شده یا آسیب دیده است ، نصب کرد یا فقط برای بهتر دیده شدن دندان استفاده کرد.

برای قرار دادن یک تاج ، دندان قدیمی باید تراش داده شود ، بنابراین مانند یک میخ کوچک است که تاج را روی آن ثابت می کند.

تهیه تاج جدید ممکن است مدتی طول بکشد، بنابراین احتمالاً تاج نصب شده در همان روز را نخواهید داشت.

پر کردن

از پر کننده ها برای ترمیم سوراخ دندان ناشی از پوسیدگی استفاده می شود. متداول ترین نوع پر کردن آمالگام است که از مخلوط فلزات شامل جیوه ، نقره ، قلع ، مس و روی ساخته می شود.

دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی، متناسب با نیاز بالینی شما مناسب ترین نوع پر کردن را ارائه می دهد. در صورت لزوم ، شامل پر کننده های سفید نیز می شود.

درمان کانال ریشه

درمان کانال ریشه (که به آن ریشه دندان نیز گفته می شود) با عفونت در مرکز دندان (سیستم کانال ریشه) مقابله می کند. هنگامی که خون یا منبع عصبی دندان آلوده شود ، در صورت عدم انجام درمان کانال ریشه ، عفونت گسترش یافته و ممکن است لازم باشد دندان خارج شود.

در طول درمان ، تمام عفونت از داخل سیستم کانال ریشه برداشته می شود.

کانال ریشه پر شده و دندان با پر کردن یا تاج مهر و موم می شود تا از آلودگی مجدد آن جلوگیری کند.

درمان کانال ریشه معمولاً نیاز به 2 یا 3 مراجعه به دندانپزشک دارد.

جرمگیری

این زمانی است که دندان های شما به طور حرفه ای توسط متخصص بهداشت تمیز می شود. این شامل برداشتن دقیق رسوبات جمع شده روی دندان ها (تارتار) است.

ارتودنسی

براکت ها (درمان ارتودنسی) دندان ها را صاف می کنند تا ظاهر دندان ها و نحوه کار آنها را بهبود بخشد.

براکت ها انواع متحرک و ثابت دارند که بسته به نیاز و بهم ریختگی دندانی شما، پزشک آن را برایتان در نظر می گیرد. دکتر دندانپزشک متخصص ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی، پس از بررسی فواصل و بهم ریختگی دندان ها و همچنین شکل فک و دهان، درمان لازم را شروع می کند.

براکت ها می توانند از فلز ، پلاستیک یا سرامیک ساخته شوند. براکت های نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته می شوند.

کشیدن دندان عقل

دندان های عقل در پشت لثه های شما رشد می کنند و آخرین دندان هایی هستند که معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل بیست سالگی ظاهر می شوند.

اکثر مردم 4 دندان عقل دارند که هر گوشه آنها 1 دندان دارد.

دندان های عقل می توانند بعضی اوقات از یک زاویه خارج شده یا گیر کنند و فقط تا حدی بیرون بیایند. دندان های عقل که از این طریق رشد می کنند، تحت عنوان لمس شناخته می شوند.

دندان عقل نهفته را با جراحی لثه خارج می کنند. دندانپزشک عمومی ممکن است این روش را انجام دهد ، یا ممکن است شما را به دندانپزشکی خاص یا واحد دهان و فک و صورت کلینیک دندانپزشکی ارجاع دهد.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت یک جایگزین ثابت برای پروتزهای متحرک است. اگر از دست دادن دندان ها باعث جمع شدن دهان شده و بنابراین دیگر نمی تواند از پروتزهای دندانی پشتیبانی کند ، ممکن است تنها گزینه باشند.

شما می توانید از ایمپلنت برای جایگزینی تنها یک دندان یا چند دندان استفاده کنید.

برای قرار دادن ایمپلنت ، پیچ های تیتانیوم در استخوان فک سوراخ می شوند تا از تاج ، پل یا پروتز مصنوعی پشتیبانی کنند.

آماده سازی قطعات تعویض زمان بر است. این کار برای اطمینان از مناسب بودن آنها با دهان و دندانهای دیگر است. این بدان معناست که ممکن است در اولین مراجعه شما به کلینیک دندانپزشکی در دسترس نباشد.

کاشت ها معمولاً فقط بصورت خصوصی در دسترس هستند و گران هستند.

دندان مصنوعی

دندانهای مصنوعی که بیشتر با نام دندانهای کاذب شناخته می شوند ، به جای دندانهای طبیعی نصب می شوند.

یک مجموعه کامل برای جایگزینی تمام دندان های شما هستند. این دندان ها قابل جابجایی هستند تا بتوانید آنها را تمیز کنید. اگر دندان های طبیعی خود را از دست بدهید پروتزهای دندان مهم هستند ، زیرا از دست دادن دندان ها جویدن غذا را دشوار می کند ، این امر رژیم غذایی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث افتادگی عضلات صورت می شود.

سفید کردن دندان ها

سفید شدن دندان ها شامل سفید شدن دندان ها برای ایجاد رنگ روشن تر است با این روش رنگ موجود چندین سایه روشن می شود.

سفید کردن دندان های استاندارد شامل چندین بار مراجعه به دندانپزشک، به علاوه جلسات در خانه با استفاده از محافظ دهان حاوی ژل سفید کننده است.

کل روند دو ماه طول می کشد. یک روش جدیدتر به نام سفید کننده لیزر یا سفید کننده نیرو در جراحی دندانپزشک انجام می شود و حدود یک ساعت طول می کشد.

ونیر دندان

ونیر ها صورتهای جدیدی برای دندانها هستند که دندان تغییر رنگ یافته (و نه آسیب دیده) را پنهان می کنند.

برای قرار دادن روکش ، جلوی دندان کمی سوراخ می شود.

برداشتی ایجاد می شود و یک لایه نازک پرسلان در قسمت جلویی دندان قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *