تقریباً در سنین 17 تا 21 سالگی، در بیشتر بزرگسالان سومین گروه دندان های مولر نمایان می شود. به این دندان های آسیاب، دندان عقل می گویند.

دندان ها بر اساس محل قرارگیری و عملکرد آنها دسته بندی می شوند. دندان های تیزتر می توانند غذا را به قطعات کوچکتر تبدیل کنند و دندان های صاف تر غذا را خرد می کنند. دندان های عقل نوع صاف تر دندان ها هستند که به آنها دندان مولر می گویند. دندان های آسیاب تا انتهای دهان شما هستند. بزرگسالان سه مجموعه مولر در بالا و پایین و در دو طرف دهان دارند.

از نوزادی تا حدود 7 سالگی، انسان دندان های شیری دارد، آنها را از دست می دهد و دوباره یک مجموعه کاملا جدید به دست می آورد. یک مکث کوتاه انجام می شود و سپس دوباره ، در اوایل بزرگسالی ، مجموعه نهایی دندان ها ظاهر می شوند.

چرا به آن ها “دندان عقل” می گوییم؟

این دندان ها، دندان عقل نامیده می شوند زیرا آنها آخرین دندانهایی هستند که ظاهر می شوند. احتمالاً دلیل این نام گذاری این بوده که هنگام ورود این دندان ها “عاقل تر” هستید.

ابتدا مجموعه ای از 20 دندان شیری رویش می یابد و می افتد. سپس 32 دندان دائمی رشد می کند. اولین مجموعه دندان های مولر معمولاً در 6 سالگی، مجموعه دوم حدود 12 سالگی و مجموعه نهایی (دندانهای عقل) کمی قبل از 21 سالگی قابل مشاهده است.

آیا همه ی افراد دندان عقل دارند؟

در سیر تکاملی انسان، دندان عقل دیگر کاملاً ضروری نیست. امروزه انسان ها مواد غذایی را برای نرم کردن آن می پزند و ما می توانیم آن ها خرد یا آسیاب کنیم.

انسان شناسان معتقدند که انسان فراتر از نیاز به دندان عقل تکامل یافته است، بنابراین برخی از افراد ممکن است هرگز دندان عقل نداشته باشند. دندان های عقل ممکن است مانند آپاندیس مشکل زا و کاملاً غیرضروری شوند. برای بعضی از محققان تعجب آور نخواهد بود اگر روزی کسی دیگر دندان عقل نداشته باشد.

هنوز هم، ژنتیک باعث می شود که در بیشتر بزرگسالان دندان عقل رشد کند. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که حداقل 53 درصد از افراد حداقل یک دندان عقل دارند. مردان بیشتر از زنان رشد دندان عقل دارند.

با این حال، فقط به این دلیل که همه دندان های عقل خود را نمی بینید، به این معنی نیست که آنها وجود ندارند. بعضی اوقات دندان عقل هرگز نمایان نمی شوند و قابل مشاهده نخواهد بود. با اشعه ایکس می توانید از وجود دندان های عقل زیر لثه مطمئن شوید.

دندان های عقل چه قابل مشاهده باشند و چه نباشند می توانند مشکلات بهداشتی دهان و دندان ایجاد کنند. دندان عقل که از طریق لثه رویش نداشته باشد، گاهی به شکل نامناسبی قرار می گیرد و مشکلات جدی تری نسبت به آن دسته از دندان های عقلی که نمایان می شوند، خواهد داشت.

چرا دندان عقل برداشته می شود؟

انسان و فک ما با گذشت زمان کوچکتر شده اند. احتمالاً چند دلیل برای این پیشرفت تکاملی وجود دارد. برخی دانشمندان بر این باورند که هرچه مغز انسان با گذشت زمان بزرگتر می شود، فک کوچک می شود تا بتواند در فضا جای گیرد.

رژیم غذایی و نیازهای دندانپزشکی ما نیز به شدت تغییر کرده است. فک های کوچکتر به این معنی است که همیشه فضای کافی برای دندان هایی که قرار است داشته باشیم در دهان نیست. در مجموع چهار دندان عقل وجود دارد، دو دندان در بالا و دو دندان پایین. افراد می توانند هیچ کدام تا چهار دندان دندان عقل را نداشته باشند.

از آنجا که فضای کمی در پشت دهان وجود دارد، دندان های عقل ممکن است در زوایای عجیب و غریب ایجاد شوند یا فقط تا حدی بیرون بیایند. به این دندان های عقل نهفته گفته می شود.

دندان عقل نهفته می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. آنها ممکن است آلوده شوند، به دندانهای همسایه آسیب برسانند، باعث شلوغی و کجی دندان ها شوند. همچنین به دلیل اینکه تمیز کردن آن ها سخت است، می توانند پوسیدگی ایجاد کنند.

افراد برای رفع این مشکلات معمولاً دندان عقل خود را برمی دارند. با این حال، دندان های عقل لزوما نیازی به برداشتن ندارند، مگر اینکه مشکلی ایجاد کنند.

به خاطر داشته باشید که بعد از اینکه دندان عقل خود را برداشته اید، اطمینان از تغذیه مناسب بسیار مهم است. یک رژیم غذایی مغذی خطر عوارض را به حداقل می رساند ، به کاهش تورم کمک می کند، تغذیه را تأمین می کند و به روند ترمیم زخم کمک می کند.

بیشتر مشکلات ناشی از دندان عقل به این دلیل است که فقط متناسب نیستند. مشکلات مرتبط با دندان عقل عبارتند از:

  • دندان های کج
  • دندان های شلوغ و نامرتب
  • رشد به صورت افقی
  • افزایش پوسیدگی دندان
  • درد فک
  • کیست زیر لثه و احتمالاً تومور

متخصصان معتقدند که در صورت آشکار شدن هر یک از تغییرات فوق، برداشتن دندان عقل ضروری است.

توصیه می شود نوجوانان از نظر جراحی برداشتن دندان عقل مورد ارزیابی قرار گیرند. افرادی که در سنین پایین دندان عقل خود را بر می دارند، قبل از تشکیل کامل ریشه و استخوان، می تواند کمک کند تا قبل از شروع مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

همیشه خطرات مرتبط با جراحی وجود دارد ، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد برداشتن یا عدم برداشتن این دندان ها، با چند پزشک مشورت منید. اگر تصمیم دارید دندان عقل را خارج کنید، باید توسط دندانپزشک دقیقاً کنترل شود. دندان های عقل به مرور زمان مشکل سازتر می شوند.

گاهی اوقات دندانپزشک قبل از هرگونه کار ارتودنسی ، برداشتن دندان عقل را توصیه می کنند تا اطمینان حاصل شود که این دندان ها بعداً رویش پیدا نمی کنند و کار مرتب شدن دندان ها را با اشغال فضا و فشار آوردن به دندان های دیگر، سخت نمی کنند.

دندانپزشک حرفه ای یا جراح فک و صورت می توانند دندان عقل شما را بردارند. آنها دستورالعمل های روشنی در مورد چگونگی آمادگی برای جراحی و کارهایی که باید در طی آن انجام دهید به شما می دهند.

در صورت مشاهده هر گونه عارضه در لثه، درد، تورم، آبسه، مشاهده شلوغی دندان و هر آنچه که مربوط به رشد دندان عقل می شود، نیاز است که به دکتردندان پزشک مراجعه کنید. کلینیک تخصصی دندان پزشکی یوسف آباد با کادری مجرب، آماده ی ارائه خدمات به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *