مسئله دندانپزشکی کودکان یکی از مسائل جدی در سلامت آن هاست. بدون شک سلامتی کودک شما بزرگترین نگرانی شما است و این را می دانید که بهداشت دهان و دندان او بخش مهمی از سلامت کلی محسوب می شود. مراقبت از دندان ها و لثه های کودک به عهده ی شماست. این شما هستید که با عملکرد درست و به موقع می توانید آنها را برای یک عمر بهداشت دهان و دندان عالی در مسیر درست قرار دهید.

علاوه بر مراقبت های خانگی و رعایت مسائل بهداشتی برای دندان های کودکان دلبند خود، باید برای چکاپ های منظم و مطمئن شدن از عدم وجود مشکل، در زمان مناسب به کلینیک دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید که همیشه پیشگیری از درمان بهتر است. مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی کودکان دندان ها این عزیزان را از آسیب های احتمالی در آینده، محفوظ نگاه می دارد. برای اینکه کودک شما در آینده دندان های سالم و لبخند زیبایی داشته باشد، شما موظف هستید که علاوه بر رعایت نکات بهداشتی در خانه و آموزش آنها به کودکان، ملاقات های منظم با دندانپزشکی متخصص کودکان را ترتیب دهید.

فلوراید تراپی و فیشورسیلانت، از جمله روش های پیشگیری از بروز پوسیدگی در دندان های کودکان است. در صورتی که والدین فرزندان خود را به چکاپ های منظم دندان پزشکی ببرند، اگر دندان کودک نیاز به استفاده از تکنیک های پیشگیری از پوسیدگی داشته باشد دندانپزشک متخصص از این روش ها استفاده خواهد کرد.

بهداشت دهان و دندان برای نوزادان

نوزادان با تمام دندانهایشان متولد می شوند، شما نمی توانید آنها را ببینید زیرا در لثه ها پنهان هستند. دندان های شیری از حدود 6 ماهگی شروع به شکاف سطح لثه می کنند اما مهم است که مراقبت های دهانی از نوزاد حتی قبل از ورود اولین دندان انجام شود. باید بدانید کگه از لثه های سالم، دندان های سالم به وجود می آیند. بنابراین نباید به غلط تصور شود که نبودن دندان ها روی سطح لثه به معنای عدم نیاز به رعایت مراقب های بهداشت دهان و دندان کودک است.

به منظور حفظ و مراقب از لثه های کودک و سالم نگه داشتن آنها، لثه کودک خود را پس از تغذیه با یک دستمال نرم پاک کنید. این کمک می کند تا باکتری هایی که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند از بین بروند.

هنگامی که دندان ها شروع به ظاهر شدن می کنند، دو بار در روز دندان ها را با خمیر دندانه ای حاوی فلوراید و به میزان کمی به اندازه یک دانه برنج، مسواک بزنید، از مسواک با برس نرم استفاده کنید.

پس از پایان نوشیدن کودک، شیشه شیر را از دهان کودک خارج کنید تا از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری کنید. این نوع پوسیدگی دندان کودک می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که نوزادان برای مدت طولانی شیر، شیر خشک یا آب از شیشه شیر بنوشند یا با شیشه شیر بخوابند.

قبل از اولین تولد و یا بعد از اینکه اولین دندان شیری کودک مشاهده شد، زمان آن است که به کلینیک دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید، برنامه ریزی کنید، این ویزیت مانند ویزیت کودک توسط پزشک متخصص اطفال است.

ایجاد بهترین روال بهداشت دهان و دندان برای کودکان

بهداشت دهان و دندان برای کودکان باید به آن ها آموزش داده شود. همانطور که کودکان بزرگ می شوند ، عادت های بهداشت دهان و دندان آنها نیز باید با آنها رشد کند.

کودکان تا 3 سالگی تمام دندان های شیری خود را دارند. دندان های شیری از حدود 6 سالگی شروع به ریزش می کنند. این زمانی است که دندان های دائمی یا بزرگسالان شروع به ورود می کنند. شکاف بین دندان های شیری طبیعی است. آنها فضای لازم برای دندان های دائمی را فراهم می کنند. بیشتر دندان های دائمی تا سن 13 سالگی به وجود می آیند.

در اینجا چند نکته برای کمک به سلامت و استحکام دندان های کودک از 3 سالگی ذکر شده است:

از مقدار خمیر دندان های حاوی فلوراید به اندازه نخود استفاده کنید و مطمئن شوید که کودک شما پس از مسواک زدن آن را تف می کند. بلعیدن خمیردندان ها، حتی اگر خمیردندان های نوع خوراکی باشند، برای کودک مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و بهتر است مطمئن شوید که کودک آن را نخورد.

مطمئن شوید که کودک شما حداقل 2 بار در روز مسواک می زند. این یک مسئله آموزشی و یک عادت درست است که می توانید در او نهادینه کنید.

نخ دندان را نیز به محض لمس دندان شروع کنید تا به ایجاد عادت های خوب کمک کند.

به کودک خود کمک کنید مسواک بزند و نخ دندان بکشد و به او یادآوری کنید که باید به دندانه ای پشتی توجه کند.

هر 6 ماه به کلینیک دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید.

با بزرگتر شدن کودکان و ورود بیشتر دندان های دائمی آنها، یک روال دقیق بهداشت روزانه دندان برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها بسیار مهم است. با این حال، علاقه مند کردن افراد به مراقبت از دهان و دندان آنها دشوار است.

این نکات را امتحان کنید تا کودک خود را در مسیر درست نگه دارید:

با آگاهی بیشتر افراد از ظاهر خود ، می تواند به آنها یادآوری کند که مراقبت خوب از دهان می تواند به آنها کمک کند تا ظاهر و احساس بهتری داشته باشند.

به کودک خود یادآوری کنید که باید روزی دو بار با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک زده و به مدت دو دقیقه مسواک بزند که نه تنها با حفره ها مقابله می کند و دندان ها را تقویت می کند بلکه به بچه ها اعتماد به نفس تازه می دهد. یک مسواک برقی ممکن است مسواک زدن را برای افراد این عزیزان سرگرم کننده سازد.

استفاده از نخ دندان در این مرحله بسیار مهم است زیرا بیشتر دندان های دائمی رویش پیدا کرده اند و تمیز کردن بین آنها به جلوگیری از ایجاد حفره و دهان کمک می کند.

كودكانی كه ورزش می كنند را به محافظت از دهان تشویق كنید تا دندان های خود را از آسیب دیدگی محافظت كند.

کلینیک تخصصی اطفال یوسف آباد آماده پذیرش کودکان دلبند شما برای انواع خدمات دندان پزشکی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در تماس باشید. همچنین این کلینیک بیمه های تحت پوشش بانک ملت و بانک سپه را می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *